See ecu on Wiktionary
{
"etymology_text": "From the initial letters of European currency unit; simultaneously an allusion to the historical currency écu.",
"forms": [
{
"form": "ecus",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "ECU",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "ecu (plural ecus)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Entries with translation boxes",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Terms with French translations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Currency",
"orig": "en:Currency",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "2 1 48 47 0 1",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "1 1 49 48 0 1",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"The European Currency Unit (symbol ₠), a currency used in the European Community before the euro."
],
"id": "en-ecu-en-noun-LNmco14l",
"links": [
[
"₠",
"₠"
],
[
"European Community",
"European Community"
],
[
"euro",
"euro"
]
],
"raw_glosses": [
"(historical) The European Currency Unit (symbol ₠), a currency used in the European Community before the euro."
],
"tags": [
"historical"
],
"translations": [
{
"code": "fr",
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"sense": "European Currency Unit",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "écu"
}
]
}
],
"word": "ecu"
}
{
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "ecos",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "plural",
"8": "ecos",
"checkredlinks": "1",
"f3accel-form": "p",
"g": "m",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "ecu m (plural ecos)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "ecos"
},
"expansion": "ecu m (plural ecos)",
"name": "ast-noun"
}
],
"lang": "Asturian",
"lang_code": "ast",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "75 25",
"kind": "other",
"name": "Asturian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"echo (reflected sound)"
],
"id": "en-ecu-ast-noun-C6bStCJ7",
"links": [
[
"echo",
"echo#English"
]
],
"synonyms": [
{
"sense": "reflected sound",
"word": "bauríu"
},
{
"sense": "reflected sound",
"word": "resclamu"
}
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "ecu"
}
{
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "ecus",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "plural",
"8": "ecus",
"checkredlinks": "1",
"f3accel-form": "p",
"g": "m",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "ecu m (plural ecus)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "ecus"
},
"expansion": "ecu m (plural ecus)",
"name": "ast-noun"
}
],
"lang": "Asturian",
"lang_code": "ast",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "2 98",
"kind": "other",
"langcode": "ast",
"name": "Currency",
"orig": "ast:Currency",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"ecu (currency)"
],
"id": "en-ecu-ast-noun-feY4~he2",
"links": [
[
"ecu",
"ecu#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(dated) ecu (currency)"
],
"tags": [
"dated",
"masculine"
]
}
],
"word": "ecu"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "ecu"
},
"expansion": "English ecu",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English ecu.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ecu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eculla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eculta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eculle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ecutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ecuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eculleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ecusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ecumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ecunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ecunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eculleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "ecu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "ecu",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dated"
},
"expansion": "(dated)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ec",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish 3-letter words",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Currencies",
"orig": "fi:Currencies",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "6 2 21 30 18 24",
"kind": "other",
"name": "Old English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "2 1 48 47 0 1",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "1 1 49 48 0 1",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"ecu"
],
"id": "en-ecu-fi-noun-dGYVAKpX",
"links": [
[
"ecu",
"#English"
]
],
"tags": [
"dated"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeku/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ku]"
},
{
"rhymes": "-eku"
}
],
"word": "ecu"
}
{
"forms": [
{
"form": "ēċu",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ang",
"2": "adjective form",
"head": "ēċu"
},
"expansion": "ēċu",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old English",
"lang_code": "ang",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "ēċe"
}
],
"glosses": [
"inflection of ēċe:",
"strong nominative feminine singular"
],
"id": "en-ecu-ang-adj-ap~4blNl",
"links": [
[
"ēċe",
"ece#Old_English"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "ēċe"
}
],
"glosses": [
"inflection of ēċe:",
"strong nominative/accusative neuter plural"
],
"id": "en-ecu-ang-adj-mq3TFyem",
"links": [
[
"ēċe",
"ece#Old_English"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"neuter",
"nominative",
"plural",
"strong"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeː.t͡ʃu/"
}
],
"word": "ecu"
}
{
"categories": [
"Asturian entries with incorrect language header",
"Asturian lemmas",
"Asturian masculine nouns",
"Asturian nouns",
"Old English adjective forms",
"Old English entries with incorrect language header",
"Old English non-lemma forms",
"Old English terms with IPA pronunciation",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"ast:Currency"
],
"etymology_number": 1,
"forms": [
{
"form": "ecos",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "plural",
"8": "ecos",
"checkredlinks": "1",
"f3accel-form": "p",
"g": "m",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "ecu m (plural ecos)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "ecos"
},
"expansion": "ecu m (plural ecos)",
"name": "ast-noun"
}
],
"lang": "Asturian",
"lang_code": "ast",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"echo (reflected sound)"
],
"links": [
[
"echo",
"echo#English"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"synonyms": [
{
"sense": "reflected sound",
"word": "bauríu"
},
{
"sense": "reflected sound",
"word": "resclamu"
}
],
"word": "ecu"
}
{
"categories": [
"Asturian entries with incorrect language header",
"Asturian lemmas",
"Asturian masculine nouns",
"Asturian nouns",
"Old English adjective forms",
"Old English entries with incorrect language header",
"Old English non-lemma forms",
"Old English terms with IPA pronunciation",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"ast:Currency"
],
"etymology_number": 2,
"forms": [
{
"form": "ecus",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ast",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "plural",
"8": "ecus",
"checkredlinks": "1",
"f3accel-form": "p",
"g": "m",
"g2": "",
"head": ""
},
"expansion": "ecu m (plural ecus)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "m",
"2": "ecus"
},
"expansion": "ecu m (plural ecus)",
"name": "ast-noun"
}
],
"lang": "Asturian",
"lang_code": "ast",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Asturian dated terms"
],
"glosses": [
"ecu (currency)"
],
"links": [
[
"ecu",
"ecu#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(dated) ecu (currency)"
],
"tags": [
"dated",
"masculine"
]
}
],
"word": "ecu"
}
{
"categories": [
"Old English adjective forms",
"Old English entries with incorrect language header",
"Old English non-lemma forms",
"Old English terms with IPA pronunciation",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_text": "From the initial letters of European currency unit; simultaneously an allusion to the historical currency écu.",
"forms": [
{
"form": "ecus",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "ECU",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "ecu (plural ecus)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English terms with historical senses",
"Entries with translation boxes",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Terms with French translations",
"en:Currency"
],
"glosses": [
"The European Currency Unit (symbol ₠), a currency used in the European Community before the euro."
],
"links": [
[
"₠",
"₠"
],
[
"European Community",
"European Community"
],
[
"euro",
"euro"
]
],
"raw_glosses": [
"(historical) The European Currency Unit (symbol ₠), a currency used in the European Community before the euro."
],
"tags": [
"historical"
]
}
],
"translations": [
{
"code": "fr",
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"sense": "European Currency Unit",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "écu"
}
],
"word": "ecu"
}
{
"categories": [
"Old English adjective forms",
"Old English entries with incorrect language header",
"Old English non-lemma forms",
"Old English terms with IPA pronunciation",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "ecu"
},
"expansion": "English ecu",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English ecu.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ecu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eculla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eculta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eculle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ecutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ecuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eculleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ecusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ecumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ecunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ecunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eculleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ecuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ecuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "ecuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "ecu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "ecu",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dated"
},
"expansion": "(dated)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ec",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish 3-letter words",
"Finnish dated terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms borrowed from English",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms spelled with C",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eku",
"Rhymes:Finnish/eku/2 syllables",
"fi-pronunciation missing automatic hyphenation",
"fi:Currencies"
],
"glosses": [
"ecu"
],
"links": [
[
"ecu",
"#English"
]
],
"tags": [
"dated"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeku/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ku]"
},
{
"rhymes": "-eku"
}
],
"word": "ecu"
}
{
"categories": [
"Old English adjective forms",
"Old English entries with incorrect language header",
"Old English non-lemma forms",
"Old English terms with IPA pronunciation",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "ēċu",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ang",
"2": "adjective form",
"head": "ēċu"
},
"expansion": "ēċu",
"name": "head"
}
],
"lang": "Old English",
"lang_code": "ang",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "ēċe"
}
],
"glosses": [
"inflection of ēċe:",
"strong nominative feminine singular"
],
"links": [
[
"ēċe",
"ece#Old_English"
]
],
"tags": [
"feminine",
"form-of",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "ēċe"
}
],
"glosses": [
"inflection of ēċe:",
"strong nominative/accusative neuter plural"
],
"links": [
[
"ēċe",
"ece#Old_English"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"neuter",
"nominative",
"plural",
"strong"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeː.t͡ʃu/"
}
],
"word": "ecu"
}
Download raw JSONL data for ecu meaning in All languages combined (23.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.